නව වන පාර්ලිමේන්තුවේ අමාත්‍යවරුන් ලැයිස්තුව මෙන්න

ඓතිහාසික මඟුල් මඩුවේදී අද දිවුරුම් දුන් ඇමතිවරුන්ගේ ලැයිස්තුව පහතින්

දිස්ත්‍රික් සම්බන්ධීකරණ කමිටු සභාපතිවරුන්

මාතර දිස්ත්‍රික්කය - නිපුණ රණවක 

හම්බන්තොට දිස්ත්‍රික්කය - උපුල් ගලප්පත්ති 

යාපනය දිස්ත්‍රික්කය - අංගජන් රාමනාධන් 

කිලිනොච්චි දිස්ත්‍රික්කය - ඩග්ලස් දේවානන්ද  

වව්නියාව දිස්ත්‍රික්කය - කේ. දිලීපන් 

මන්නාරම සහ මුලතිව් දිස්ත්‍රික්ක - කේ. කාදර් මස්තාන්

අම්පාර දිස්ත්‍රික්කය - බී. වීරසිංහ 

ත්‍රිකුණාමලය දිස්ත්‍රික්කය - කපිල අතුකෝරල 

කුරුණෑගල දිස්ත්‍රික්කය - ගුණපාල රත්නසේකර 

අනුරාධපුර දිස්ත්‍රික්කය - එච්. නන්දසේන 

පුත්තලම දිස්ත්‍රික්කය - අශෝක ප්‍රියන්ත 

පොළොන්නරුව දිස්ත්‍රික්කය - අමරකීර්ති අතුකෝරල 

බදුල්ල දිස්ත්‍රික්කය - සුදර්ශන දෙණිපිටිය 

මොනරාගල දිස්ත්‍රික්කය - කුමාරසිරි රත්නායක 

 රත්නපුර දිස්ත්‍රික්කය - අකිල එල්ලාවල 

කෑගල්ල දිස්ත්‍රික්කය - රාජික වික්‍රමසිංහ 


රාජ්‍ය අමාත්‍යවරු

01. චමල් රාජපක්ෂ - අභ්‍යන්තර ආරක්ෂක ස්වදේශ කටයුතු ආපදා කළමනාකරණ 

02. ප්‍රියංකර ජයරත්න - විදේශ රැකියා ප්‍රවර්ධන, මුදල් ප්‍රාග්ධන  වෙළඳපොළ සහ, රාජ්‍ය ප්‍රතිසංස්කරණ

03. දුමින්ද දිසානායක - සුර්යබල, සුළං හා ජලවිදුලි ජනන ව්‍යාපෘති සංවර්ධන 

04. දයාසිරි ජයසේකර - බතික් , අත්යන්ත්‍ර රෙදි හා දේශීය ඇඟලුම් නිෂ්පාදන

05. ලසන්ත අලගියවන්න - සමුපකාර සේවා අලෙවි සංවර්ධන හා පාරිභෝගික ආරක්ෂණ 

06. සුදර්ශිනි ප්‍රනාන්දුපුල්ලේ - බන්ධනාගාර ප්‍රතිසංස්කරණ සහ සිරකරුවන් පුනරුත්ථාපන 

07. අරුන්දික ප්‍රනාන්දු - පොල්, කිතුල්, තල් හා රබර් වගා ප්‍රවර්ධනය හා ආශ්‍රිත කාර්මික භාණ්ඩ නිෂ්පාදන හා අපනයන විවිධාංගිකරණ

08. නිමල් ලන්සා - ග්‍රාමීය මාර්ග හා අවශ්‍ය යටිතල පහසුකම් 

09. ජයන්ත සමරවීර - ගුදම් පහසුකම්, බහාලුම් අංගන, වරාය සැපයුම් පහසුකම් හා බෝට්ටු හා නැව් කර්මාන්ත සංවර්ධන

10. රොෂාන් රණසිංහ -  ඉඩම් කළමනාකරණ කටයුතු, රාජ්‍ය ව්‍යාපාර ඉඩම් හා දේපළ සංවර්ධන

11. කනක හේරත් - සමාගම් වතු ප්‍රතිසංස්කරණ, තේ වතු ආශ්‍රිත බෝග වගා, තේ කර්මාන්ත ශාලා නවීකරණ හා තේ අපනයන ප්‍රවර්ධන

12. විදුර වික්‍රමනායක - ජාතික උරුම, ප්‍රාසාංග කලා හා ග්‍රාමීය කලා ශිල්ප ප්‍රවර්ධන කටයුතු

13. ජානක වක්කුඹුර - උක්, බඩ ඉරිඟු,කජු,ගම්මිරිස්, කුරුඳු, කරාබුනැටි, බුලත් ඇතුළු කුඩා වැවිලි බෝග වගා සංවර්ධන ආශ්‍රිත කර්මාන්ත හා අපනයන ප්‍රවර්ධන 

14. විජිත බේරුගොඩ - දහම් පාසල්, භික්ෂු අධ්‍යාපන පිරිවෙන් හා බෞද්ධ විශ්ව විද්‍යාල 

15. ෂෙහාන් සේමසිංහ - සමෘද්ධි, ගෘහ ආර්ථික, ක්ෂුද්‍ර මුල්‍ය ස්වයං රැකියා, ව්‍යාපාර සංවර්ධන හා ඌන උපයෝජන රාජ්‍ය සම්පත් සංවර්ධන 

16. මොහාන්  සිල්වා - පොහොර නිෂ්පාදන සහ සැපයුම්, රසායනික පොහොර සහ කෘමිනාශක භාවිත නියාමන

17.ලොහාන් රත්වත්ත - මැණික් හා ස්වර්ණාභරණ ආශ්‍රිත කර්මාන්ත

18. දිලුම් අමුණුගම - වාහන නියාමනය , බස් රථ ප්‍රවාහන සේවා සහ දුම්රිය මැදිරි හා මෝටර් රථ කර්මාන්ත 

19. විමලවීර දිසානායක - වනජිවි රැකවරණය, අලි වැට හා අගල් ඉදිකිරිම ඇතුළු ආරක්ෂිත වැඩපිළිවෙළ හා කැළෑ නැවත වගා කිරිම හා වන සම්පත් සංවර්ධන

20. තාරක බාලසුරිය - කලාපීය සහයෝගීතා කටයුතු

21. ඉන්දික අනුරුද්ධ - ග්‍රාමීය නිවාස හා ඉදිකිරිම් හා ගොඩනැගිලි ද්‍රව්‍ය කර්මාන්ත ප්‍රවර්ධන

22. කංචන විජේසේකර - විසිතුරු මසුන්, මිරිදිය මත්ස්‍ය සහ ඉස්සන් ඇති කිරිම, ධීවර වරාය සංවර්ධන, බහුදින ධීවර කටයුතු 

23. සනත් නිශාන්ත - ග්‍රාමීය හා ප්‍රාදේශීය පානීය ජල සම්පාදන ව්‍යාපෘති සංවර්ධන රාජ්‍ය අමාත්‍යාංශය

24.සිරිපාල ගම්ලත් - මහවැලි කලාප ආශ්‍රිත ඇලවේලි හා ජනාවාස පොදුයටිතල පහසුකම් සංවර්ධන රාජ්‍ය අමාත්‍යාංශය

25.සරත් වීරසේකර - පළාත් සභා හා පළාත් පාලන කටයුතු රාජ්‍ය අමාත්‍යාංශය

26.අනුරාධ ජයරත්න - ග්‍රාමීය කුඹුරු හා ආශ්‍රිත වැව්, ජලාශ හා වාරිමාර්ග සංවර්ධන රාජ්‍ය අමාත්‍යාංශය

27.සදාසිවම් වියාලේන්ද්‍රන් - තැපැල් සේවා හා ජනමාධ්‍යවේදී වෘත්තීය සංවර්ධන රාජ්‍ය අමාත්‍යාංශය

28.තේනුක විදානගමගේ - ග්‍රාමීය හා පාසල් ක්‍රීඩා යටිතල පහසුකම් සංවර්ධන රාජ්‍ය අමාත්‍යාංශය

29.සිසිර ජයකොඩි - දේශීය වෙදකම ප්‍රවර්ධන ග්‍රාමීය හා ආයුර්වේද රෝහල් සංවර්ධන හා ප්‍රජා සෞඛ්‍ය රාජ්‍ය අමාත්‍යාංශය

30. පියල් නිශාන්ත ද සිල්වා - කාන්තා හා ළමා සංවර්ධන, පෙර පාසල් හා ප්‍රාථමික අධ්‍යාපන, පාසල් යටිතල පහසුකම් සහ අධ්‍යාපන සේවා

31. ප්‍රසන්න රණවීර - වේවැල් , පිත්තල, මැටි, ලී බඩු සහ, ග්‍රාමීය කර්මාන්ත ප්‍රවර්ධනය රාජ්‍ය අමාත්‍යාංශය

32. ඩී.වී.චානක - ගුවන් සේවා හා අපනයන කලාප සංවර්ධන රාජ්‍ය අමාත්‍යාංශය

33. ඩී.බී.හේරත් - පශු සම්පත් ගොවිපළ ප්‍රවර්ධන හා කිරි බිත්තර ආශ්‍රිත කර්මාන්ත රාජ්‍ය අමාත්‍යාංශය

34. ශෂීන්ද්‍ර රාජපක්ෂ - වී හා ධාන්‍ය, කාබනික ආහාර, එළවළු, පලතුරු, මිරිස්, ළූණු හා අර්තාපල් වගා ප්‍රවර්ධන ,බීජ නිෂ්පාදන හා උසස් තාක්ෂණික කෘෂිකර්ම රාජ්‍ය අමාත්‍යාංශය 

35. නාලක ගොඩහේවා - නාගරික සංවර්ධන, වෙරළ සංරක්ෂණ, අපද්‍රව්‍ය බැහැරලීම හා ප්‍රජා පවිත්‍රතා කටයුතු රාජ්‍ය අමාත්‍යාංශය

36. ජීවන් තොන්ඩමන් - වතු නිවාස හා ප්‍රජා යටිතල පහසුකම්

37. අජිත් නිවාඩ් කබ්රාල් - මුදල් හා ප්‍රාග්ධන වෙළෙඳපොළ සහ රාජ්‍ය ව්‍යවසාය ප්‍රතිසංස්කරණ රාජ්‍ය අමාත්‍යාංශය

38. චන්න ජයසුමන -  ඖෂධ නිෂ්පාදන, සැපයීම හා නියාමන රාජ්‍ය අමාත්‍ය

39.  සීතා අරඹේපොළ - නිපුණතා සංවර්ධන, වෘත්තිය අධ්‍යාපන පර්යේෂණ හා නව නිපැයුම් රාජ්‍ය අමාත්‍ය


කැබිනට් අමාත්‍යවරුන්

01 මුදල්, බුද්ධශාසන, ආගමික හා සංස්කෘතික කටයුතු අමාත්‍ය - මහින්ද රාජපක්ෂ

02 කම්කරු අමාත්‍ය - නිමල් සිරිපාල ද සිල්වා 

03 අධ්‍යාපන අමාත්‍ය - ජී.එල්. පීරිස්  

04 සෞඛ්‍ය අමාත්‍ය - පවිත්‍රා වන්නිආරච්චි 

05 විදේශ අමාත්‍ය - දිනේෂ් ගුණවර්ධන

06 ධීවර අමාත්‍ය - ඩග්ලස් ‌දේවානන්දා

07ප්‍රවාහන අමාත්‍ය - ගාමිණී ලොකුගේ

 08 වෙළඳ අමාත්‍ය - බන්දුල ගුණවර්ධන

09 වනජීවී හා වන සංරක්ෂණ - ආර්.එම්. සී. බී රත්නායක

10 ජනක බණ්ඩාර තෙන්නකෝන් - රාජ්‍ය සේවා, පළාත් සභා හා පළාත් පාලන අමාත්‍ය

11 ජනමාධ්‍ය අමාත්‍ය - කෙහෙළිය රඹුක්වැල්ල

12 වාරිමාර්ග මාර්ග අමාත්‍ය - චමල් රාජපක්ෂ

13 විදුළිබල අමාත්‍ය -  ඩලස් අලහප්පෙරුම

14 මහාමාර්ග අමාත්‍ය - ජොන්ස්ටන් ප්‍රනාන්දු

15 කර්මාන්ත අමාත්‍ය - විමල් වීරවංශ

16 පරිසර අමාත්‍ය - මහින්ද අමරවීර

17 ඉඩම් අමාත්‍ය - එස්. එම් . චන්ද්‍රසේන

18 කෘෂීකර්ම ඇමති - මහින්දානන්ද අළුත්ගමගේ

19 ජලසම්පාදන අමාත්‍ය - වාසුදේව නානායක්කාර

20 බලශක්ති අමාත්‍ය - උදය ප්‍රභාත් ගම්මන්පිල

21 වැවිලි අමාත්‍ය -රමේෂ් පතිරන

22 සංචාරක අමාත්‍ය - ප්‍රසන්න රණතුංග

23 වරාය හා නාවික අමාත්‍ය - රෝහිත අබේගුණවර්ධන

24 තරුණ හා ක්‍රීඩා අමාත්‍ය - නාමල් රාජපක්ෂ

25 අධිකරණ අමාත්‍ය - අලි සබ්‍රි




No comments

Powered by Blogger.